Odhlášení

Přečtěte si, jakým způsobem a za jakých podmínek je možné odhlásit se od placení rozhlasového poplatku.

Jestliže po provedeném odhlášení nastanou u fyzické osoby nebo podnikatelského subjektu okolnosti, podle kterých se opět osoba stává poplatníkem, má povinnost se do 15 dnů přihlásit k placení rozhlasových poplatků.

Odhlášení poplatníka

Odhlášení (zrušení, ukončení) evidence poplatníka rozhlasového poplatku se provádí podáním písemného čestného prohlášení se všemi povinnými náležitostmi a je možné provést pouze v případě, že

  • fyzické osoby v domácnosti nevlastní, nedrží ani déle než 1 měsíc neužívají žádný rozhlasový přijímač,
  • právnická osoba nebo fyzická osoba podnikající za předpokladu, že
    • zaměstnává 0–24 zaměstnanců a zároveň nepronajímá žádné dopravní prostředky
    • nebo zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením.

Čestné prohlášení stanovuje § 3 odst. 4 zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Odhlášení poplatníků, kteří platí prostřednictvím služby SIPO, lze také provést na kterékoliv pobočce České pošty po předložení spojovacího čísla SIPO.

Pro podání čestného prohlášení můžete využít našeho formuláře, ve kterém jsou všechny povinné náležitosti předepsány, stačí jej pouze vyplnit.

Formulář pro domácnosti (fyzické osoby)

Formulář pro podnikatelské subjekty

Úmrtí poplatníka

V případě úmrtí je nutno doložit doklad o úmrtí poplatníka (nejlépe kopii úmrtního listu, popřípadě usnesení o ukončení dědického řízení). Evidence bude poté odhlášena.

Nesvéprávná osoba

Jestliže se jedná o odhlášení nesvéprávné osoby, tento úkon musí učinit její opatrovník. K formuláři čestného prohlášení pro odhlášení je třeba přiložit dokumenty prokazující skutečnost, že jedná opatrovník.