Právnické osoby a fyzické osoby podnikající

Fyzické osoby – podnikatelé (osoby samostatně výdělečně činné), živnostníci, svobodná povolání a obchodní korporace (obchodní společnosti), družstva, spolky.

Podnikatelské subjekty, které zaměstnávají alespoň 25 zaměstnanců anebo pronajímají dopravní prostředky, mají povinnost platit rozhlasové poplatky.

Jak na rozhlasový poplatek a jaké změny přicházejí?

Podle zákona mají podnikatelé a právnické osoby povinnost platit rozhlasový poplatek v násobku základní měsíční výše 55 Kč podle počtu zaměstnanců. Rozmezí počtu zaměstnanců, příslušné násobky a výsledné měsíční částky jsou stanoveny následující tabulkou:

Počet zaměstnancůNásobekVýsledná měsíční výše rozhlasového poplatku
0-240 × 55 Kč = 0 Kč
25-49pětinásobek5 × 55 Kč = 275 Kč
50-99desetinásobek10 × 55 Kč = 550 Kč
100-199dvacetinásobek20 × 55 Kč = 1 100 Kč
200-249třicetinásobek30 × 55 Kč = 1 650 Kč
250-499sedmdesátinásobek70 × 55 Kč = 3 850 Kč
> 500stonásobek100 × 55 Kč = 5 500 Kč

Jestliže podnikatelský subjekt pronajímá dopravní prostředky, jejichž příslušenstvím je rozhlasový přijímač, platí navíc za každý takový dopravní prostředek poplatek ve výši 55 Kč měsíčně.

Co je rozhlasový přijímač?

Mějte prosím na paměti, že pokud platíte rozhlasové poplatky jako podnikatelé, nic to nemění na vaší povinnosti platit rozhlasový poplatek také za svou domácnost. Stejně tak placení rozhlasových poplatků za právnickou osobu a za domácnost – nebo za podnikatele a právnickou osobu – není totéž. Jde totiž o různé platby.

Příklad: Martina žije spolu s manželem a dětmi ve společné domácnosti, za kterou je přihlášena a platí 55 Kč měsíčně – má tedy přidělen variabilní symbol pro platby za domácnost. Navíc je ale podnikatelkou. Je majitelkou tří kadeřnických salónů, v nichž zaměstnává 8 zaměstnanců. Protože nesplňuje podmínku zaměstnávání alespoň 25 zaměstnanců ani nepronajímá žádné dopravní prostředky, rozhlasový poplatek za podnikání neplatí.

Příklad: Tomáš vlastní společnost s ručením omezeným, ve které zaměstnává 63 zaměstnanců, současně ale nepronajímá žádné dopravní prostředky. Nejpozději 15. den každého kalendářního čtvrtletí tedy provede platbu identifikovanou variabilním symbolem přiděleným právnické osobě ve výši: 3 měsíce × 10 × 55 Kč = 1 650 Kč. Protože navíc žije ve společné domácnosti s přítelkyní, každý měsíc zaplatí 55 Kč za domácnost, platbu však identifikuje variabilním symbolem odlišným od variabilního symbolu platby za společnost.

Příklad: Iveta a Jaroslav jsou společníci veřejné obchodní společnosti, která zaměstnává 31 zaměstnanců a zároveň pronajímá 100 dopravních prostředků, jejichž příslušenstvím je autorádio. Rozhlasový poplatek platí společnost ročně

  • za počet zaměstnanců: 12 měsíců × 5 × 55 Kč = 3 330 Kč
  • a za pronajímané dopravní prostředky:
    12 měsíců × 100 dopravních prostředků × 55 Kč = 66 000 Kč.

Celkem tak 15. ledna každého roku provede platbu identifikovanou variabilním symbolem přiděleným právnické osobě ve výši: 3 330 Kč + 66 000 Kč = 69 330 Kč. Iveta je navíc osobou samostatně výdělečně činnou, která v rámci svého podnikání pronajímá 3 autobusy, ale nemá žádné zaměstnance. Poplatky identifikované variabilním symbolem fyzické podnikající osoby platí jednou za pololetí ve výši: 6 měsíců × 3 dopravní prostředky × 55 Kč = 990 Kč.

Jak se rozhlasové poplatky platí?

Poplatky můžete platit buď čtvrtletně, pololetně, nebo jednou ročně, a to přímou platbou na účet Českého rozhlasu (tedy bankovním převodem nebo platební kartou). Splatnost je vždy nejpozději 15. den v prvním měsíci zvoleného období.

Platby

K platbě poplatku se můžete jednoduše přihlásit buď přímo na našem webu, nebo prostřednictvím evidenčního formuláře, který poté zašlete Českému rozhlasu.

Chcete nahlásit změnu?

Veškeré související změny (například změnu počtu zaměstnanců nebo pronajímaných dopravních prostředků apod.) prosím oznamujte Českému rozhlasu on-line v aplikaci Účet poplatníka nebo písemně prostřednictvím evidenčního formuláře, a to do 15 dnů ode dne, kdy skutečnost nastala.

Které podnikatelské subjekty poplatky neplatí?

  1. Spolky ve smyslu § 214 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
  2. Zaměstnavatelé zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením s ohledem na znění § 78 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů.
  3. Zastupitelské úřady České republiky v zahraničí a osoby, které požívají výsad a imunit podle mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána.
  4. Provozovatelé vysílání ze zákona.
  5. Držitelé licence opravňující k rozhlasovému vysílání.
  6. Školy zapsané ve školském rejstříku podle zákona č. 561/2004 Sb.

Příklad: Místní obecní Spolek baráčníků, který platil rozhlasové poplatky za počet přijímačů, od 1. 7. 2025 podle zákona poplatek neplatí.

Příklad: Nezisková organizace poskytující sociální služby zaměstnává 13 osob se zdravotním postižením z celkového počtu 20 zaměstnanců, což je více než 50 %, tedy subjekt od 1. 7. 2025 podle zákona poplatek neplatí.

Jak se od placení odhlásit?

Chcete-li se od platby rozhlasového poplatku odhlásit, například proto, že zaměstnáváte méně než 25 zaměstnanců a nepronajímáte žádné dopravní prostředky, zašlete Českému rozhlasu písemné čestné prohlášení, a to do 15 dnů ode dne, kdy skutečnost nastala.

Další informace

Historii předpisů a plateb poplatníka zasíláme pouze ve výjimečných případech. Jako daňový doklad do účetnictví můžete použít výpis z bankovního účtu. Přehled předpisů a plateb, který vám poslouží jako podklad do účetnictví, si jednoduše stáhnete v aplikaci Účet poplatníka.

Český rozhlas nevystavuje ani nezasílá poplatníkům faktury. Placení rozhlasového poplatku je zákonnou povinností, nejedná se o platbu založenou smluvním vztahem mezi poplatníkem a Českým rozhlasem ve smyslu objednávka–faktura.

Odpovědi na nejčastější otázky najdete v sekci nápověda.