Čestné prohlášení
Český rozhlas vám poslal výzvu odběrateli elektřiny nebo sdělení ve věci oznamovací povinnosti, ačkoli nesplňujete podmínky pro to, abyste byli rozhlasovým poplatníkem?
Čestné prohlášení je listinou osvědčující určité skutečnosti, které by se jinak musely složitě dokazovat pomocí jiných důkazních prostředků. V souladu § 3 odst. 4 zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů je nutné, aby bylo čestné prohlášení učiněno v písemné podobě.
Podání čestného prohlášení
Listina by z hlediska právní jistoty měla obsahovat formulaci „Čestně prohlašuji…“ a podpis osoby, která toto prohlášení činí, popřípadě osoby zmocněné za tuto osobu jednat. Pro podání čestného prohlášení můžete využít našeho formuláře, ve kterém jsou všechny povinné náležitosti předepsány, stačí je pouze vyplnit.
Formulář pro domácnosti (fyzické osoby)
Formulář pro podnikatelské subjekty
Čestné prohlášení si můžete vytisknout, vyplnit, vlastnoručně podepsat a následně doručit Českému rozhlasu buď poštou, nebo elektronicky jako ofocenou přílohu e-mailu.
Právnickým osobám a podnikatelům důrazně doporučujeme odeslat prohlášení prostřednictvím datové schránky. Na stránce s kontaktními údaji naleznete veškeré informace.
Lhůty pro podání čestného prohlášení
Jestliže jste obdrželi od Českého rozhlasu výzvu odběrateli elektřiny, máte dle § 3 odst. 4 zákona č. 348/2005 Sb. povinnost reagovat čestným prohlášením do 30 dnů od doručení této výzvy.
V ostatních případech máte povinnost reagovat do 15 dnů od okamžiku, kdy nastaly skutečnosti vyžadující podání čestného prohlášení.
Jak často je třeba podávat čestné prohlášení?
Účinnost čestného prohlášení je vázána na okamžik, kdy bylo učiněno, a nemá trvalý charakter, neboť takto učiněné sdělení oznamuje aktuální stav v konkrétním čase. Takovým čestným prohlášením nelze trvale do budoucna vymezit své poměry. Český rozhlas je oprávněn znovu vyzvat osoby a subjekty právních vztahů po uplynutí přiměřeně dlouhé doby.