Domácnosti
Fyzické osoby žijící samostatně nebo ve společné domácnosti.
Žijete sami nebo ve společné domácnosti s dalšími osobami? Pokud vlastníte rozhlasový přijímač, máte povinnost platit rozhlasový poplatek 55 Kč měsíčně. Přečtěte si, na koho se tato povinnost vztahuje (a na koho naopak ne) a jakým způsobem se k placení můžete přihlásit.
Platba rozhlasového poplatku se týká každé domácnosti, která vlastní, drží nebo alespoň 1 měsíc užívá rozhlasový přijímač. Platí přitom, že „jedna domácnost = jeden poplatek“. I v případě, že žijete v početné domácnosti, stačí, aby poplatek ve výši 55 Kč měsíčně platil pouze jeden člen domácnosti.
Jak na rozhlasový poplatek a jaké změny přicházejí?
Domácnost tvoří jednotlivec nebo skupina osob, které spolu žijí a hospodaří. Povinnost placení poplatku se vztahuje k jedné osobě (člověku) z domácnosti. Nevztahuje se k adrese bydliště, nemovitostem ani k odběrnému místu elektřiny.
Ať už bude poplatek za vaši domácnost platit kdokoliv, měli byste mít na paměti důležitou věc. K platbě rozhlasového poplatku by se měl nový poplatník přihlásit nejpozději do 15 dnů od chvíle, kdy si domácnost rozhlasový přijímač pořídila.
Příklad: Novákovi žijí ve společné domácnosti, ve které mají 7 rozhlasových přijímačů (1 autorádio v rodinném voze, 1 chytrý televizor, 3 mobilní telefony, 1 notebook a 1 tablet). Dále vlastní chatu, kde mají další 2 rozhlasové přijímače – 1 televizor se set-top boxem a 1 přenosné rádio. Jelikož jsou všechny přijímače součástí jedné domácnosti, platí pan Novák za domácnost jediný poplatek v měsíční výši 55 Kč. Před časem se navíc manželé Novákovi rozhodli nabídnout svůj druhý byt k pronájmu. Nájemník bytu tvoří svoji vlastní domácnost, za kterou se přihlásí k placení rozhlasového poplatku samostatně.
Kdo poplatky platit nemusí?
Zákon myslí i na ty, kdo z nejrůznějších důvodů rozhlasový poplatek platit nemohou. Některé domácnosti jsou proto od platby osvobozeny. Jde o následující jednotlivce nebo skupiny obyvatel (detailní informace naleznete v části osvobození):
1. Zdravotně znevýhodnění občané
- Lidé, kteří jsou zcela (nebo prakticky) nevidomí, a lidé, kteří jsou oboustranně (nebo prakticky) neslyšící, rozhlasové poplatky platit nemusí, jestliže žijí osaměle.
2. Sociálně znevýhodnění občané
- Pokud žijete sami a váš příjem nepřesahuje 2,15násobek životního minima – od chvíle, kdy tuto skutečnost doložíte čestným prohlášením, budete na šest měsíců od platby poplatku osvobozeni.
- Pokud žijete v domácnosti, v níž je součet čistých příjmů všech členů za kalendářní čtvrtletí nižší než 2,15násobek životního minima, poplatky platit nemusíte. Po doložení svých příjmů čestným prohlášením získáte osvobození od placení poplatků na následujících šest měsíců.
3. Cizinci
- Cizinci, kteří nemají trvalý nebo dlouhodobý pobyt na území České republiky, a žijí buď sami, nebo v domácnosti s dalšími cizinci bez trvalého či dlouhodobého pobytu, rozhlasové poplatky platit nemusí.
Jak se rozhlasové poplatky platí?
Na výběr máte ze dvou možností:
1. Na účet Českého rozhlasu
V případě placení přímo na účet Českého rozhlasu můžete poplatky platit měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo jednou ročně. Splatnost je ve všech případech nejpozději 15. den v prvním měsíci zvoleného období.
K platbě bankovním převodem se můžete jednoduše přihlásit buď přímo na našem webu, nebo prostřednictvím evidenčního formuláře, který poté zašlete Českému rozhlasu.
2. Prostřednictvím služby SIPO
Preferujete-li placení prostřednictvím služby SIPO České pošty, budete poplatky hradit měsíčně, a to vždy do 15. dne daného měsíce. Chcete-li se přihlásit k platbě prostřednictvím SIPO, navštivte kteroukoliv pobočku České pošty.
Chcete nahlásit změnu?
Pokud rozhlasové poplatky platíte na účet Českého rozhlasu, veškeré související změny (například změnu příjmení nebo adresy) prosím oznamujte přímo Českému rozhlasu, a to do 15 dnů ode dne, kdy skutečnost nastala. Buď v on-line aplikaci Účet poplatníka, nebo prostřednictvím evidenčního formuláře, který poté zašlete Českému rozhlasu.
Jestliže pro placení využíváte službu SIPO, je třeba změny v údajích poplatníka oznámit na kterékoliv pobočce České pošty. Změnu způsobu placení ze SIPO na přímou platbu na účet Českého rozhlasu můžete provést pohodlně on-line v Účtu poplatníka.
Jak se od placení odhlásit?
Rozhlasový poplatek placený prostřednictvím SIPO prosím odhlaste na kterékoliv pobočce České pošty.
Chcete-li se odhlásit od přímé platby na účet Českého rozhlasu (například proto, že jste přestali vlastnit rozhlasový přijímač nebo žijete ve společné domácnosti, kde je již poplatek hrazen), zašlete Českému rozhlasu písemné čestné prohlášení.
Další informace
Odpovědi na nejčastější otázky najdete v sekci nápověda.